Yeni Nesil Uçak Modelleri

0
236
views

Yaklaşık 120 yıldır bütün dünyadan geliştirilen uçaklarda mutlaka türbinler pervaneler ve döner mekanik aksamlar kullanılıyor. Türbinler itiş gücü sağlayarak uçağın havada ileri doğru gitmesini sağlarken, uçaklarda aerodinamik kanat tasarımı ve gövde tasarımı sayesinde uçağın altındaki hava molekülleri akışı, uçağın üstündeki hava moleküllerinin akışından daha yavaş bir hıza sahip olduğu için yukarıya doğru itme sağlayarak uçağın gökyüzünde süzülmesini  sağlıyor. İtiş gücünü de pervaneler veya türbinler üstleniyor. Ancak günümüzde bilim ve teknolojinin çok hızlı ilerlemesi yeni düşünceleri de hayata geçirmeye yardımcı oluyor. Hayal dünyasının sınırları yok denecek kadar geniştir. Bu nedenle uçakları tasarlayan mühendisler hayal gücünün sınırlarını zorlayacak yeni uçak modelini geliştirmeyi başardılar. Bu yeni uçak modeli türbin veya pervane gibi parçalar barındırmıyor ve tamamen hareketsiz parçalardan oluşuyor.

Yeni Uçak Modelinin Artıları

Bu Tasarımın en büyük avantajları arasında fosil yakıtlara olan bağımlılığı ortadan kaldırması ve gürültüsüz çalışması  sayılabilir. Massachusett Teknoloji Enstitüsü mühendislerinin Geçtiğimiz günlerde Amerika’daki kapalı bir spor salonunda test ettikleri bu yeni uçak modeli başarılı bir şekilde uçmayı başardı. Bu teknolojiye biraz daha yakından bakacak olursak Massachusetts State Üniversitesi’nin mühendislerinin elektro aerodinamik itme olarak isimlendirdikleri aerodinamik iyon ve rüzgar etkileriyle bu uçağı havada tuttukları görülüyor. Versiyon Air 2 olarak adlandırdıkları bu yeni model oldukça heyecan uyandırdı. Model uçağın ağırlığı yaklaşık iki buçuk kilogram son derece özel malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca kanat açıklığı 5 metre olup uçağın hafifliği ön planda tutulmuştur. Sorunsuz bir uçuş sergileyen ve hiçbir hareketli parçası olmayan bu yeni model uçağın önümüzdeki 20 yıl içerisinde yolcu taşıyacak bir kapasiteye doğru ilerlediği söylenebilir. Mühendislerle yapılan röportajlarda Star Trek filmindeki hayalleri süsleyen uçaklardan ilham aldıklarını söyleyen Mühendisler; bu projenin hızla geliştirileceğini ifade ediyorlar. Havacılık kurumunun mühendislerinden biri olan Steven Barrett hareketli parça bulundurmayan bu tip bir uçağın ilk kez uçurulduğunu ve bunun heyecan verici bir gelişme olduğunu ifade etti

Önceki İçerikMini Bilgisayarlar Geliyor
Sonraki İçerikPlüton’un Ötesinde Yeni Gezegenler
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi bölümünü okuyorum.Daha önce bir çok sitede makale yazarlığı yapma tecrübem bulunuyor. Teknoloji hakkında ağırlıklı olmak üzere bir çok hazırladığım makale bulunmakta. Her alanda yazılar yazabilme hedefimden dolayı öğrenime oldukça açık biriyim.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here