Yeni MediaTek Helio P90 İşlemci

0
98
views

MediaTek Helio P90 model işlemcinin Snapdragon ile yarışacak özellikleri tanıtıldı.

Bu işlemcinin tam 48 MP çözünürlüğü destekleyecek 3 adet iç işlemcisi var. Yani yeni nesil akıllı telefon kameraları çok daha renkli ve canlı olacak. Üstelik piyasalar sadece SnapDragon işlemcisine gebe kalmayacak. Bu da demek oluyor ki, fiyatlar biraz daha düşecek. SnapDragon işlemcilerini üreten Qoalcomm firması fiyat konusunda istediği gibi at koşturuyordu ancak bu da değişecek gibi görünüyor.

Yeni MediaTek Helio P90 İşlemci Özellikleri

  • Yeni işlemci Cortex –A75 ve A-55 çekirdekler taşıyor.
  • AI mimari teknolojisi bu işlemcide kullanılıyor
  • 3 adet görüntü sinyali işleyen işlemci barındırıyor

Haberler bununla da sınırlı değil, 2019 yılının ortasında bu işlemcinin yeni telefonlarda yer alması bekleniyor. İşlemcinin LITTLE konfigrasyonuna sahip olması ve Görüntü teknolojileri Power PV GN 9446 grafik işleyen iç işlemcisi ses getirecek. Dahası çift kanallı 1866 Mega Hertz LPDDR4 ve 8GB ram destekleyen bu işlemci müşterilerin beklentilerini fazlasıyla karşılayacak.  21:9  Full HD ekranları ve 1080 x 2520 piksel çözünürlüğü karşılayacak çipleri ile bu işlemci bir harika!

AI Mimarisi

Yeni işlemci AI mimarisini destekliyor pekiyi biz bundan ne anlayacağız? AI  mimarisi video ve fotoğraf çekimlerinde, hızlı hareketleri milisaniyeler içerisinde gerçek zamanlı izleyen ve kaydeden bir teknoloji. Yani görüntüde piksel kaybı sıfıra yakın hale geliyor. Ayrıca bu mimari daha hızlı işlemler için önem arz ediyor.

SOC Teknolojisi

SOC Teknolojisi ise, yüz tanımada derinliği mümkün seviyeye indiriyor. Hızlı derinlik algılayıcı sistemler çok karmaşıktır ve Helio bu karmaşıklığı karşılayacak şekilde tasarlandı. İşlemci 48 MP kamera desteklemenin yanı sıra 24+16 MP ek kameraları da karşılayabiliyor.  Bluetooth 5.0 ve çift SIM destekleyen Helio işlemci, barındırdığı sensörleri ile mükemmel görüntü yakalama deneyimi sunmanın yanı sıra çok hızlı işlemleri, yüksek çözünürlüklü oyunları da destekleyecek. Şirketin Genel Müdürü olan T. Lee bu konuda çok iddialı konuşuyor.

Önceki İçerikJüpiter’de Hayat Var mı?
Sonraki İçerikYeni Nokia 6.2 ve Honor View 20 Özellikleri
12 yaşında okul dergisinde yazmam ile başlayan yazarlık ve editörlük yolculuğum üniversite yıllarında profesyonel halini almış bulunuyor. 2012 Ocak ayından bu yana yazarlık yapmaktayım. İki blog bir kitap ve ikisi basılı olmak üzere iki dergide yazarlık yaptım.Özellikle alanım olan teknoloji ve bilim üzerine yazmaktan keyif alsam da konularımın dışında da toplam 100'e yakın içerik ürettim. Ayrıca ekip yöneticisi ve birim editörü olarak çalışmalar yaptım.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here