Teknoloji Ölümü Yenecek

0
98
views

Teknolojik gelişmeler her an yeni buluşlarla ve araştırmalarla zenginleşiyor. Üstelik bir buluş sadece o buluşu bulan kişiyi ve ülkesini değil tüm dünyayı etkiliyor ve fayda sağlıyor.

Teknolojinin geldiği son noktada yapay zeka ile ölmüş olan kimsenin tüm hayatı, konuşma tarzı, giyimi hayata bakış açısı taklit edilerek bir robota aktarılıyor. Böylece yapay zeka sayesinde ölen bir kimsenin tüm bilgilerine özel ve genel anlamda sahip olan bu yazılım, yeni olaylara karşı – kişi ölmüş olsa bile- tepkilerini aynen ölmüş şahıs gibi veriyor. Örneğin seçilen bir insanın özel genel tüm bilgileri, psikolojik davranışları, ön görüleri düşünce biçimi, olaylara tepkisinin ölçüsü gibi bilgiler yapay zekaya aktarılıyor. Ardından bu yapay zeka, kendi kendini eğitiyor. Yeni girdilere karşı eski verileri kullanarak yeni bir tepki ortaya çıkarıyor. Söz gelimi 70 yaşında ölmüş bir kadın düşünelim. Bu kadın kızını evlendiremeden ölmüş olsun. Ayrıca bu kadının en büyük hayali de kızını evlendirmek ve onu telli duvaklı gelin olarak dünya gözü ile görmek olsun. Fakat kadın öldüğü için bu gerçek hayatta imkansız. Ama yapay zeka bu yaşlı kadının kopyası olan android robot olarak, aynen o kadın gibi düşünüp konuşacağı için, sanki kadın ölmemiş gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Japonya’da Yapay Zeka ile Taklit Başarılı

Biraz para ile olmayacak şey yok günümüzde. Nitekim Japonya’da geçtiğimiz günlerde birebir kendi kopyası olan bir robot sipariş eden bir Japon, tüm düşünce davranış hayal ve beynindeki tüm bilgilerin robota aktarılmasına izin verdi. Böylece bir nevi ikizi elde edilmiş oldu. Adam ölse dahi bu android yapay zekalı robot, tıpkı onun gibi tepkiler vermeye ve öğrenmeye devam edecek. Yapay zekalı robot için ölmek yok. Pil ve elektrik var oldukça yaşamaya devam eder. Böylece çok sevdiği birini kaybeden ve onsuz yaşamı değersiz bulan insanlar, kopya insan robot ile yaşamlarına eskisi gibi devam edebilirler.

Mimik ve Jestler de Birebir Kopyalanıyor

3D ortamda yazıcıların hünerleri kullanılarak insanın yüzünün şeklinin aynısı oluşturuluyor. Sonra da gülme ağlama kızma sevinme gibi hallerde yüzünün aldığı durum kopya ediliyor. Böylece daha gerçekçi bir insansı-robot elde edilmiş oluyor.   

Sorun Özel bilgilerin Paylaşımında

Yapay zeka milyonlarca input yani giriş verisi ister. Ne kadar çok giriş varsa, o kadar gerçekçi çözümler elde edebilirsiniz. Fakat insanlar bu milyonlarca bilgiyi paylaşmak istemeyebilirler. Çok özel mahrem bilgiler de gerekebileceğinden, birebir kopya insan projesine çekimser yaklaşımlar olabilir.

Önceki İçerikYeni Nokia 6.2 ve Honor View 20 Özellikleri
Sonraki İçerikRealme U1 Özellikleri
Çanakkale'de yaşıyorum. Yerel haber sitem de var. Lise yıllarından bu zamana kadar sürekli yazıyorum. Bildiğim konular hakkında güncel yazılar yazıyorum. Ekonomi, teknoloji ve bilim hakkında makale yazıyorum.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here