Plüton’un Ötesinde Yeni Gezegenler

0
196
views

Sınırsız evrenimizde sınırsız sayıda gezegenler var. Ancak bu gezegenlerin içinde sadece dünyada yaşamın varlığına inanıyoruz, ama yine de dünyanın dışındaki galaksimizin içerisinde yer alan ve henüz keşfedilmemiş birçok gezegeni de keşfetmek insanın bilme isteği doğasına uygun bir istek…

Bilim insanları  Plüton gezegeninin ötesinde ne tür gezegenlerin olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Bunun için 67 metre uzunluğunda Atlas V roketi adı verilen bir uzay aracı ile 13 yıldan uzun bir süredir keşif yapılmaya çalışılıyor. 1990 yılında Plüton gezegeninin keşfi için yola çıkan bu uzay aracı Neptün gezegeninin yörüngesi dışında insanlığın henüz keşfetmediği yeni bölgeler fotoğrafladı.

Plüton’dan Daha Kızıl bir Gezegen

Plüton gezegeninin Samanyolu galaksisinin en uç kenarlarında olması nedeniyle buralarda araştırma yapmak hem zaman alıyor hem de oldukça zor bir görevdir. 9 yıldır uzayda süren yolculuk sonunda MU 69 adı verilen yabancı bir cüce gezegen keşfedildi, 6 milyar kilometre uzaktaki bu uydu ile Dünya arasında iletişim halen devam ediyor. Işık bilindiği gibi saniyede 300.000 kilometre hız ile yol alıyor ve uzay aracı ile dünya arasındaki mesafeyi kapatması 12 saat sürüyor. Keşfedilen yeni gezegenin 6 milyar kilometre mesafede olması ve 35 kilometrelik iki farklı parçadan meydana gelen şeftaliye benzer bir şeklinin olması bilgisi dünyaya ulaşmış bulunuyor. Yeni gezegenin Plüton gezegenin den daha kırmızı olduğu da gelen bilgiler arasında. Fakat iki parçadan oluşan bu cisim, toplamda 70 km uzunluğa sahip ve burası yaşanabilir bir alan değil. Uzay aracının gönderdiği verilerin 12 saat sonra dünyaya ulaşması, (12x60x60) saniye x (300.000) km mesafede olduğunu gösteriyor. Güneş sistemimizin dışında yine milyarlarca gezegen bulunuyor. Buralarda yaşam formlarına rastlamak dünya için iyi ve kötü bir çok sonuç doğurabilir.

Önceki İçerikYeni Nesil Uçak Modelleri
Sonraki İçerikJüpiter’de Hayat Var mı?
Lisans ve yüksek lisansımı Uluslararası İlişkiler ana bilim dalında yaptım, okumak ve yazmak benim için bir yaşam şekli.Özellikle teknoloji, tarih, tiyatro, yabancı dizi üzerine içerik ya da makale yazmayı seviyorum ve bu konular dahil pek çok konuda düşünce üretebileceğimi düşünüyorum.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here