Mini Bilgisayarlar Geliyor

0
100
views

Filmlerden hatırladığımız, insan kan damarlarının içinde yüzen elektronik kapsüller gerçeğe dönüşüyor. 

Teknoloji bu tür makineleri yapmak için gerekli donanıma sahip. Canlı dokulara girerek en ince ve hassas görüntüleme tekniklerini kullanarak insan vücudunda oluşan arızaları gidermek uzak bir hayal değil. Mini bilgisayarlar bunu gerçekleştirecekler. Hatta 20 yıl önce bile radyo frekansları kullanarak, kablosuz minik çipleri sevk ve idare etme girişimleri bilim insanlarınca denendi ve başarı elde edildi. Günümüzde ise sinek büyüklüğünde robotlar casus amaçlar için kullanılıyor.

Mini Bilgisayarlar

2019 yılına geldiğimizde, Michigan Üniversitesi ekibi mini bilgisayarı tasarlamaya başladı bile. Basınç ve sıcaklığı insan damarlarına hatta hücrelerine girerek ölçme yeteneğine sahip olacak bu bilgisayarlar, kanserli hücrelere yerleştirilerek, terapi sonrasında hücrelerin durumlarını çok yakından izleyebilecek. Bunun temel ilkesi şu: tümörlü hücreler, sağlıklı hücrelere göre daha sıcaktır. Sensörler de bu sıcaklık farkını anında ölçecek ve tümör hücrelerinin artıp artmadığını gözlemleyebilecek. Yani işlem çok basit bir mantığa dayanıyor. Ancak bu mini bilgisayarların, enerjisi nasıl sağlanacak? İşte bu pirinç tanesi büyüklüğünde bilgisayarlar ( ölçüm sensörleri) enerjilerini nereden alacaklar?  Şimdilik bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Önemli olan şey, bu kadar küçük boyutta ama aylarca dayanabilecek pilleri üretip monte etmek.

Uzaktan Şarj Olabilir mi?

Uzaktan şarj teknolojileri kızı ötesi ile ve piko ölçeklerde termo elektrik enerji toplama teknolojileri ile mümkün hale geliyor. Fakat istenen düzeyde başarı elde edilmiş değil. İnsan vücudunun sıcaklığından istifade edip bu sıcaklığı elektriğe çevirecek bir sistem geliştirilmeli. Bu iş doktorlara değil mühendislere düşüyor.

Önceki İçerik280 Dolar Altındaki Telefonlar
Sonraki İçerikYeni Nesil Uçak Modelleri
12 yaşında okul dergisinde yazmam ile başlayan yazarlık ve editörlük yolculuğum üniversite yıllarında profesyonel halini almış bulunuyor. 2012 Ocak ayından bu yana yazarlık yapmaktayım. İki blog bir kitap ve ikisi basılı olmak üzere iki dergide yazarlık yaptım.Özellikle alanım olan teknoloji ve bilim üzerine yazmaktan keyif alsam da konularımın dışında da toplam 100'e yakın içerik ürettim. Ayrıca ekip yöneticisi ve birim editörü olarak çalışmalar yaptım.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here