Kod Bilmeden Program Yapmak - Uygulama Yazmak | Teknobeyin

Kod Bilmeden Program Yapmak – Uygulama Yazmak

Son zamanlarda ciddi anlamda aklımı kurcalayan bir soru olmaya başladı. Herkesçe bilindiği üzere geleceğin kod bilen insanların olacağını bu ara çok sık duyuyoruz. Hayatımızın her alanı teknolojinin esiri olmuşken geleceğin en önemli mesleklerinin kod temelli olarak ortaya çıktığını çok sık duyuyoruz. Peki ama hiç kod bilmeden program yapmak mümkün müdür? Bu konuyu sizler için araştırmakla kalmadım aynı zamanda ders ders uygulayacağım. Sizde benim gibi kod yazmayı bilmiyorsanız nasıl uygulama yapacağınızı birlikte görebileceğiz.

Kod Bilmeden Program Yapmak

Bu durum en azından şimdilik teknik olarak mümkün değil gibi görünüyor. Oyun versiyonları yapılmış (daha çok çocuklara kodlamayı sevdirmek için) ama onların tamamı da amatörlükten çok uzaklaşamamış ne yazık ki…

PhoneGap ve İonic Framework Üzerine

Bu iki hibrit uygulama çatısı üzerine yoğunlaşırsanız daha hızlı bir şekilde yeni uygulamalar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu uygulama çatıları yardımıyla sadece html5 bilgisi ile olayın mantığını anlayabiliyorsunuz. Nasıl bu kadar emin konuşuyorum? Şu ana kadar bende kodlama ile çok fazla bilgi sahibi olmadığım halde arkadaşlarım tarafından oldukça beğenilen bir uygulama yazmayı başardım.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu konuda internette Türkçe kaynak bulmak çok zor… Hal böyle olunca  benim gibi ufacık  bir uygulama yazmak için bile pek çok farklı web sitesini ziyaret etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Yine de youtube üzerinde oldukça açıklayıcı videoların olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Ne olursa olsun html5 öğrenmeniz en azından sistemin işleyişini anlamanız şart! Onun dışında phonegap gerisini ayarlıyor. Tabi ki bunları Google play üzerinden yayınlamak için apk imzalama gibi bazı aşamaları geçmeniz gerekiyor. Onları beraber adım adım inceleyeceğiz.

Şimdilik sadece html5’in bu işlem için yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Kod Bilmeyenlere Küçük Bir Öneri:

Ben oldukça sabırsız biri olduğum için internet üzerinde karşıma çıkan free html5 web sitesi şablonları üzerinden yola çıkarak uygulama yazmayı başardım. Çok başarılı bir uygulama oldu mu? Tabi ki berbat ile orta şeker arasında yer alıyor diyebilirim. Yine de kendime istersem yapabileceğimi kanıtladım. Sonrasında oturdum bu yazıyı yazmaya başladım.

Beni takip ederek adım adım uygulama yazmanın nasıl olacağını öğrenebilirsiniz. Kod bilginiz varsa bu yazılarla hiç zaman kaybetmeyin çünkü benim hiçbir bilgim yok. 

 

Yorum yapın