Jüpiter’de Hayat Var mı?

0
337
views

Illinois Üniversitesi bilim araştırma biriminden bilim adamları, Jüpiter uydusunda hayat için müsait bir ortamın olup olmadığını denetlemek üzere adına atomik tünel matkabı adı verilen yepyeni bir teknik ortaya attı.

Jüpiter çok kalın buz tabakaları ile kaplı ve uzun zamandan beri bilim insanları bu gezegendeki yaşamın varlığını merak ediyorlar. Fakat bilim adamlarının bugüne kadar sahip olduğu araç ve gereçler Jüpiter gezegeninde araştırma yapmaya olanak tanımıyordu. Gezegende buz ile kaplı büyük gaz tabakalarının bulunması bu gezegende su bulunduğunun işareti olabileceği için bilim adamları bu gezegenler seyahati önemli bir dönüm noktası olarak görüyorlar.

Buzla Kaplı Jüpitere Ulaşmak Kolay değil

Bir diğer engel faktörü ise kozmik radyasyon olayıdır. Fakat günümüzdeki aletlerle bu da aşılabilir gibi görünüyor, buradaki yeni imkân, modern ekipmanlar kullanılarak özel proplarla donatılmış olan ve buz kırmaya yarayan teçhizatların o gezegene gönderilme imkanının var olmasıdır. Bu da gezegenin keşfi için gerekli buz tabakasını kıracak teçhizatın kullanılarak daha geniş çaplı araştırma yapılabilmesinin önünü açacak. Gezegene gönderilmesi düşünülen buz kıracaklarının çalışma ömrü 3 yıla kadar uzuyor.  Yani araştırma için çok zaman var. Ayrıca orada bir uzay istasyonu da kurulacak. Buz parçalarından numuneler alınarak incelenecek. Bir diğer sorun ise, bilim adamlarının bu buz kalınlığının ölçüsünü bilemiyor olmalarıdır. Belki de insan gücünü aşacak bir kalınlıkta olma ihtimali de var. Öyle ise tüm çabalar boşa gidecek. Ancak kırılabilir bir tabaka ise insanoğlu için yeni bir bilimsel keşfin kapıları açılacak. Jüpiter gezegeninde tespit edilen buz tabakasının uzunluğu 20 km olarak tahmin ediliyor.  Bir diğer sorun buz tabakasının, radyo dalgalarını engellemesi. Yani teçhizat buzun altına inerse bile topladığı bilgileri radyo frekansı ile üsse ulaştıramayabilir. Buna çözüm olarak sondaj yapılacak aletlere fiber optik kablolar bağlamak ve kablolu veri alışını sağlamak olacak. Bunun için de özel sistemler geliştirildi. Gizemli gezegenin keşfi için her şey hazır.

Bir gezegende Su bulmak Yaşam için Yeterli Done midir?

Bir gezegende su bulunması iyidir, ancak insan, hayvan ve bitkilerin yaşamı için sudan daha fazlasına da ihtiyaç var. Örneğin atmosferdeki oksijen /Azot dengesi dünyadaki değere yakın olmalı. Dünyadaki canlılar için ideal oran! ! Oksijen ve y oranında azot (N) olarak en iyi orandır. Oksijen oranı düştüğünde yaşam olanakları ortadan kalkar. Yükseldiğinde ise dünya tutuşup yanar. Bu nedenle çok hassas bir denge gerekiyor. Yanı sıra toprakların ekilebilir olup olmadığı, iklimlerin durumu ve orada yaşaması muhtemel insan ırkını tehdit edecek canlı formları, insanın fiziksel olarak yeni bir evrimi gibi sorunlar var.  

Önceki İçerikPlüton’un Ötesinde Yeni Gezegenler
Sonraki İçerikYeni MediaTek Helio P90 İşlemci
Lisans ve yüksek lisansımı Uluslararası İlişkiler ana bilim dalında yaptım, okumak ve yazmak benim için bir yaşam şekli.Özellikle teknoloji, tarih, tiyatro, yabancı dizi üzerine içerik ya da makale yazmayı seviyorum ve bu konular dahil pek çok konuda düşünce üretebileceğimi düşünüyorum.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here