İşletim Sistemleri Değil Kullanıcılar Yarışıyor | Teknobeyin

İşletim Sistemleri Değil Kullanıcılar Yarışıyor

Akıllı telefonlarda kullanılan iOS ve Android işletim sistemleri arasında hiç tükenmeyen rekabet artık kullanıcılar arasında da sadakat noktasında bir yarış oluşturuyor.

Uzun yıllardır akıllı telefon pazarında Apple telefonlar için sunulan iOS işletim sistemi ve diğer marka telefonlar için sunulan Android işletim sistemi arasında hangi işletim sisteminin daha iyi olduğu yönünde rekabet hiçbir zaman tükenmiyor. Ancak son zamanlarda bu rekabete ek olarak hangi telefon kullanıcısı mobil işletim sistemine daha fazla sadakat gösteriyor sorusu ortaya çıkıyor.

iOS ve Android işletim sistemi kullanıcılarını karşı karşıya getiren bu durumda özellikle geçtiğimiz yıllarda yayınlanan Consumer Intelligence Research Partners raporu ile Android kullanıcılarının iOS kullanıcılarına göre işletim sistemine daha sadık olduğu görülmüştü. 2019 yılı için de yine benzer bir şekilde yayınlanan rapor ile birlikte iOS kullanıcılarının işletim sistemine olan sadakatinin daha da artış gösterdiği ortaya çıkıyor.

Yayınlanan rapor verileri doğrultusunda özellikle 2018’in son kısmında Android kullanıcılarının yüzde 90 üzerinde bir oran ile cihazlarından asla vazgeçmedikleri ortaya çıkıyor. Bir önceki yılda yayınlanan raporlarda ise yüzde 89 ile 90 arasında bir rakamın ortaya çıktı hatırlanıyor. Rapor verilerinin iOS tarafına bakıldığında geçen yıl yüzde 85 ile 88 arasında olan sadakat rakamlarının bu yıl yüzde 90 üzerinde bir rakam gösterdiği ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz yıla göre rapor verileri ile yaklaşık yüzde 2 gibi bir artış gösteren iOS işletim sisteminde bağlılık oranları her geçen gün artış göstermeye devam ediyor.

İşletim Sistemlerine Sadakat Artarsa Neler Olacak?

Consumer Intelligence Research Partners tarafından yayınlanan raporlar sayesinde elde edilen grafikler incelendiğinde, bu şekilde kullanım sadakatinin artmasıyla birlikte birkaç yıl içerisinde Google işletim sisteminin geri planda kalması beklenebilir. Yayınlanan rapor sayesinde Apple kullanıcılarının iOS sistemlerinden memnun olduğu ortaya çıkarken, birçok Apple kullanması iOS ekosisteminin oluşturduğu yapı nedeniyle işletim sisteminden vazgeçmemeyi tercih ediyor.

Android işletim sistemlerinde yoğun bir değişim ve yapısal farklılıkların ortaya çıkmaya devam etmesi etkiler sağlıyor. Özellikle çok yüksek akıllı telefon sayısı ile birlikte arayüz kullanımlarının da değişken bir yapıya sahip olması, kullanıcılarda da değişik fikirler ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle Android kullanıcıları genellikle sahip oldukları cihazlarla birlikte işletim sistemi sadakatini korumaya devam ediyor.

Yorum yapın