iPhone Kullanıcıları Dinleniyor Olabilir

0
100
views

Son dönemlerde iPhone telefonlarda iOS işletim sisteminde görülen FaceTime hatası nedeniyle kullanıcıların dinlenebiliyor olması ihtimali birçok kullanıcıyı korkuttu.

iPhone kullanıcılarının iOS işletim sistemi 12.1 sürümü üzerinde ortaya çıkan FaceTime hatası nedeniyle dinlenme ihtimali ile karşılaşması özellikle Apple cephesinde de önemli bir sorun oluşturdu. Son günlerde çok büyük bir gündem oluşturan bu açık, kullanıcıların fark etmeden konuşma yaptıkları sırada dinlenmesine neden olabileceği şeklinde haberler yapılmasına da neden oluyor. Bu konuyla ilgili Apple tarafından yapılan açıklamalar yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi olan Apple, yine bir iOS işletim sistemi açık sorunu ile gündeme oturmayı başardı. Söz konusu sistem açığı nedeniyle kullanıcılar konuşma yaptıkları sırada fark etmeden konuşmalarının dinlenmiş olması ihtimali nedeniyle endişe duyuyor. Zira bazı yayın organlarının gerçekleştirdikleri test sonuçları sonrasında yaptıkları haberlerle söz konusu olan bu iddianın doğruluğu ortaya çıkarken, milyonlarca kullanıcı bu konuda daha endişeli bir duruma geldi.

iOS 12.1 sürümünün güncel olarak kullanıldığı iPad ve iPhone cihazlarında FaceTime üzerinden gerçekleştirilen aramalarda, eğer karşı taraftaki konuşmacıda iOS 12.1 bir cihaz kullanıyorsa, arama cevaplanmasa bile aranan kişinin dinlenebildiği iddia ediliyor.

Dinleme İddiası İçin Apple’dan Açıklama

Görüntülü arama uygulaması olarak kullanılan FaceTime uygulamasında bir kullanıcının başka bir kullanıcı ile yaptığı arama sırasında çağrıya yanıt vermezse bile dinlenme olayının oluşması hatasının düzeltileceği duyuruldu.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre sorunun giderilmesine kadar iOS FaceTime uygulamasını iPhone ve iPad cihazlarınızdan silmeniz gerekiyor. Bu işlem için öncelikle cihazın ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Burada FaceTime uygulamasını bulduktan sonra yanındaki tuşa dokunarak etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

iPadler için de aynı şekilde gerçekleştirilen bu işlemle birlikte FaceTime uygulaması etkisiz hale geldikten sonra sorun çözülene kadar kullanılmaması özellikle öneriliyor. Apple tarafından yeni bir açıklama yapılarak sorunun çözülmesi konusunda haber gelene kadar özellikle 12.1 işletim sistemi kullanan iPad ve iPhone sahiplerinin bu konuya özen göstermesi gerekiyor. Yapılacak açıklama sonrasında tekrar FaceTime uygulaması aktif hale getirilerek rahatlıkla görüşme işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Önceki İçerikiPhone 11 Telefonlarda Devrim Başlatıyor
Sonraki İçerikMotorola G7 Plus’ın Görüntüleri Sızdı
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi bölümünü okuyorum.Daha önce bir çok sitede makale yazarlığı yapma tecrübem bulunuyor. Teknoloji hakkında ağırlıklı olmak üzere bir çok hazırladığım makale bulunmakta. Her alanda yazılar yazabilme hedefimden dolayı öğrenime oldukça açık biriyim.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here