İntel AMD’yi Alacak mı?

0
152
views

Bütün dünyadaki bilgisayarların işlemcilerini üreten işlemci devi İntel şirketi yine aynı şekilde işlemci üretip satan AMD şirketini satın alabilir.

Teknoloji dünyasında bu haber birkaç kez gündeme geldi ve ateş olmayan bir yerden haliyle duman da çıkmıyor. Bildiğiniz gibi sevgili okurlar Intel işlemciler daima AMD işlemcilerin önünde ilerledi. Fiyat konusunda ise AMD daima İntel’den daha düşük fiyat politikası izledi. Bu işlemcilerin ilk versiyonlarına baktığımızda AMD işlemcilerin yaz sıcağında oldukça çabuk ısındıkları ortadaydı. Bu sorun İntel işlemcilerde ortaya çıkmıyor, zaten elektronik sistemlerde istenmeyen en büyük şey ısınma olayının ortaya çıkmasıdır. Isınma olayı işlemcilerin devrelerindeki işleyişi bozmaktadır.

İntel ve AMD birleşirse ne olur?

Bu nedenle daima biraz daha pahalı olsa da İntel işlemciler AMD işlemcilere tercih edilmiştir. Şimdi gündemde İntel firmasının AMD şirketini satın alma durumu var. Bu durumun birçok pozitif getirisi var. Her iki firma da bugün dünyada kullanılan milyarlarca bilgisayarın beynini oluşturan işlemcileri üreten büyük firmalardır. Fakat bu firmaların birleşmesi ve Intel çatısı altında bir araya gelmeleri yeni nesil işlemcilerde çok daha renkli çok daha fonksiyonel ve belki de daha ucuz işlemcilerin üretilmesi anlamına gelebilir. Bu birleşmenin dezavantajı ise bu işin tekelleşme riskidir. AMD ve İntel işlemcileri tek bir çatı altında  toplandığında rakipsiz bir oluşum meydana gelecek ve istedikleri fiyatlarda işlemciyi satabilme tehlikeleri var. İntel şirketinin tek gelir kaynağı bilgisayar işlemcileri değil, yeni gelişen teknolojileri üretmek için desteklenmesi için milyonlarca dolar harcayarak İntel piyasada daha fazla pazar elde etmeye çalışıyor. AMD ise bu konuda biraz daha geride çünkü İntel yeni nesil elektrikli araçların elektronik aksamındaki çiplerin üretimini de üstlenmiş durumda ve bu pazar gittikçe kızışacak gibi görünüyor.

Önceki İçerikSamsun Katlanabilir Ekranlı Telefonlar
Sonraki İçerikSony Xperia XA3 Plus Özellikleri
Boğaziçi Üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. 2 senedir üniversitenin Edebiyat Kulübünde çeşitli makaleler ve başka çeşitli içerikler yazıyorum.Okulum gereği akademik makale yazımı hakkında bilgi sahibiyim.Günümün çoğunu yazarak geçiriyorum. Çeşitli sitelerde iki yıldır içerik yazarlığı yapmaktayım.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here