Hyundai Robot gibi Ayaklı Araba Üretti

0
134
views

Dünyanın en iyi pazarına sahip ve en çok satan arabalarını üreten Hyundai bu kez yepyeni bir konsept ile karşımıza çıkıyor.

Bildiğimiz geleneksel tekerlekli araçların yerine arazide kullanmaya uygun ayaklı araçlar üretme projesi geliştirmeye çalışıyor. Hatta bu projenin bir ürünü 2019 araba fuarında sergilenecek. Hyundai firmasının üreteceği ayaklı arabalar tekerlekli araçlara göre arazilerde çok daha fazla hareket fonksiyonu kazandırıyor. Tekerlekli arabalar arazide çukurlara ve tümseklere karşı oldukça zayıf bir performans sergilemeleri böyle bir projenin geliştirilmesinde ilham kaynağı oldu ve Hyundai firması robotlara benzer ayaklara sahip çukur ve tümseklerde hiç zorlanmadan ilerleyecek yeni nesil ayaklı arabalar üretme projesini hayata geçirdi.

Hyundai Robotik Ayaklı Araçlar

 Hyundai firmasının bu araçlarının elektrikli olması yeniliğin diğer bir ayağını oluşturuyor. Hyundai henüz bu projesini saklı tutuyor ama ocak ayının sonlarına doğru fuarda bu prototip hakkında oldukça detaylı bilgi sahibi olabileceğiz. Sistemde dikkat çeken bir diğer yenilik ise kablosuz şarj sistemi oluyor. Robota benzeyen ayaklı araçlar uzaktan kablosuz bir şekilde istasyona yanaşıp şarj edilebiliyorlar ayrıca yine uzaktan kumanda ile sürücü bu araçtan inip robota benzeyen elektrikli 4 bacaklı aracı kendi telefonundan komutlar vererek park ettirebilir

Yeni Bir Proje

 Hyundai firmasının bu yeni çıkışı rakip firmaların da ilgisini çekecek. Çünkü bugüne kadar ayaklı araç üreten ve tamamen elektrikle çalışan arazide güçlü bir şekilde bütün engelleri kolayca aşabilen hiçbir yakıt masrafı olmayan araç konseptini geliştirmek Hyundai firmasının fikri oldu. Bu düşüncenin diğer firmalara ilham kaynağı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 Ayaklı Araçlar otoyolda kullanılabilir mi?

 Hyundai robotik ayaklı araçların otoyoldaki uzun yollarda kullanımı henüz gündemde değil. Ama tamamen makinelerden oluşan dört ayaklı bir hayvanın asfaltta hızlıca koştuğunu hayal edebilmekte imkansız bir şey değildir. Bu hayalin gerçeğe dönüşmesi teknolojinin gelişmesine bağlı… Şimdilik arazilerde kullanım için tasarlanan bu araçların otoyol versiyonlarını da görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Önceki İçerikSony Xperia XA3 Plus Özellikleri
Sonraki İçerik280 Dolar Altındaki Telefonlar
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi bölümünü okuyorum.Daha önce bir çok sitede makale yazarlığı yapma tecrübem bulunuyor. Teknoloji hakkında ağırlıklı olmak üzere bir çok hazırladığım makale bulunmakta. Her alanda yazılar yazabilme hedefimden dolayı öğrenime oldukça açık biriyim.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here