Hayalet Robot Üretildi

0
98
views

Hiçbir engel tanımayan ve her engelli üzerine atılan korkusuz bir robot Massachusetts   Northeastern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından üretildi.

Küçük mesafelerde zıplama yeteneği olan bu robot gerektiğinde uçabiliyor. Çok fonksiyonlu olarak üretilen bu robot hemen hemen her engelin üstesinden gelebiliyor.

Leonardo Adı Verildi

 Leonardo adı verilen bu küçük ve sevimli robotun yüksekliği 80 santimetre ağırlığı ise 3 kilograma yakın olarak üretildi. Tamamı en pahalı bir malzeme olan karbon fiber kullanılarak üretilen bu robotun hafifletilmesi öncelikli amaçlardandı.  Böylece engeller karşısında adeta Hayalet Casper gibi uçabilme yeteneğine sahip çok sevimli bir robot üretmeyi başardılar.

Leonardo Nerede Kullanılacak?

 Kanatlı motorlar kullanan bu robot uzun atlamalar için ve dengeyi sağlamak için özel olarak tasarlandı. Fakat robotların yapısı son derece karmaşık bir çalışma gerektiriyor.  Hatırlarsanız Boston Dynamics dünyadaki en çok fonksiyonlu robotları üreten firma idi. Fakat günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile robot endüstrisine birçok yeni üretici firma katılacak gibi görünüyor. Öyle ki 2018 yılında bu robotlardan akrobatik gösteriler bile yapmaları beklenebilir.

Yeni Keşiflerde Kullanılabilir

Uçan zıplayan ve hiçbir engel tanımayan böyle bir robotun üretim amacı ne olabilir? Bilim insanları bu robot neslini aydaki keşiflerde kullanmayı planlıyorlar. Böylece yeni gezegenlerin keşfinde indirildikleri yüzeylerden malzeme toplama bilgi alma ve engelsiz bir şekilde hareket etme yeteneğine sahip olan bu robotlar sayesinde yeni gezegenleri daha hızlı keşfetme imkanımız olacak.

Önceki İçerikHonor View 20 Göz Kamaştıracak
Sonraki İçerikBiyoyakıtla Uçan İlk Uçak
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi bölümünü okuyorum.Daha önce bir çok sitede makale yazarlığı yapma tecrübem bulunuyor. Teknoloji hakkında ağırlıklı olmak üzere bir çok hazırladığım makale bulunmakta. Her alanda yazılar yazabilme hedefimden dolayı öğrenime oldukça açık biriyim.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here