Chat Yapma Siteleri İletişim Neresinde Bulunuyor | Teknobeyin

Chat Yapma Siteleri İletişim Neresinde Bulunuyor

Bazen doğru kelimelerle kişinin kendini anlatması ne yazık ki pek mümkün olmuyor. İletişim çağında insanların birbirleriyle yaptığı iletişimler çoğunlukla teknoloji destekli bir hal almaya başladı. 2000’li yıllarda internet kullanımının yoğunlaşması chat siteleri başta olmak üzere, sohbet uygulamaları ve sosyal medya bazlı iletişime doğru bir yolculuk yaptı. Sizler için chat sitelerinin iletişim konusunda artılarını ve eksilerini araştırdık.

Chat Nedir Ne Zaman Başladı

Tarihi konusunda internette yaptığımız araştırmalara göre birbiri ile çelişen zaman aralıkları ile karşılaşmak mümkün oluyor. Özellikle internette sohbet etmenin internetin başlangıcı ile başladığı düşünülse de yaygınlaşması interneti herkesin kullanması ile oldu diyebiliriz.

İlk olarak ülkemizde bizim bildiğimiz ismi MIRC siteleri ön plana çıktı. Sonrasında bu sohbet siteleri chat yap ayrıcalığını sunarak bir akım haline getirdi. Evlerde internetin yaygınlaşması ve her sokakta açılan internet kafeler insanların birbiri ile daha rahat iletişim kurmalarına olanak sağladı.

Msn ve Icq Tahtı Sallanıyor

Sonrasında ise sohbet uygulamaları kullanılmaya başlandı. Özellikle MSN Messenger bir dönemin en çok kullanılan yöntemi oldu. Bu durumda MIRC sitelerinin biraz daha evrilmesi anlamına geldi. Şu an hala (msn’i saymazsak) bu uygulamalar varlığını devam ettirseler de şekil değiştirdiler. Aynı şekilde sohbet sitelerinin de popülerliği twitter ve facebook’un yoğun olarak kullanılması ile iyice azaldı.

Peki Neden Bitmediler

Her ne kadar facebook gibi (hatta günümüzde instagram da dahil olmak üzere) bütün sosyal medya uygulamaları sohbet etme olanağı sağlasalar bile mırc sitelerinin verdiği anonimlik düşüncelerinden bri hayli uzaklaşmaktaydılar. O uygulamaların kullanılma amaçları insanların birbirlerinin profillerine bakarak iletişim kurmaları temellerine dayandığı için biraz daha eski zaman aralığında kalmaya mahkum bırakıldılar. Aynı durum kesinlikle chat yap ayrıcalığı sunan siteler için olmadı. Sebebi mi? Tabi ki anonim olmak ve anonim kalmakta gizliydi.

İnsanlar birbirleriyle yaptıkları iletişim sonunda anonim kalmaktan hoşlandı. Tabi ki yüksek popülerlik bir anda yitirildiyse de pek çok chat sitesi günümüzde oldukça kalabalık bir kullanıcı grubu tarafından kullanılmaya devam ediyor. Neden mi?

Sebebi çok basit! Zamana entegre oldular. MIRC eski bir teknolojiydi ve siteler sadece akıp giden yazılardan ibaretti. Emojiler, radyo uygulamaları ve farklı kanalların devamlı olarak beslenmesi sonucunda kullanıcılar zaman geçirmekten sıkılmaksızın hızlı bir şekilde birbirleri ile iletişim kurmaya devam ettiler. Bu da uygulamaların popülerliğinin aritmetik olarak artması ile sonuçlanan bir sürecin başlangıcı oldu.

Günümüzde Durum Nasıl

Aslına bakarsanız reklam yapmaktan yada sitelerin isimlerini kullanmaktan pek hoşlanmıyorum. Bu sebeple yazdığım yazı içerisinde bir sitenin gizli reklamını yaptım. Ben gün içerisinde sıklıkla bu siteden destek alarak işlemlerimi yerine getiriyorum. Günün yorucu etkilerinden kurtularak iletişim kurmak amacıyla bu siteden destek alıyorum. Bu şekilde iletişim kurarak hızlı bir şekilde kendimi daha yenilenmiş hissediyorum. Sizde dilerseniz bu siteye göz atarak hızlı bir şekilde iletişim konusunda destek alabilirsiniz. Chat’in abcsi bu şekildeydi…

Yarın Chat Sitelerinde Durum Ne Olur

Bugünden yarın hakkında bir çıkarım yapmak son derece güç ve gereksiz bir konu başlığı olsa da anonim mesajlaşma isteğinin ta insanlığın ilk günlerine dayandığı herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla bir nevi insanlık varlığını sürdürdükçe bu şekilde iletişim ihtiyaçlarının devam edeceğini de söylemek yanlış olmayacaktır. Devamlı olarak yeni chat sitelerini internet aleminde görmeye alışık olmasak da zamana adapte olan birkaç tanesinin ismini çok sık duyacağız.

Teknoloji Demişken – Teknolojinin Chat Sitelerine Etkisi

İlk çıktığı zamanlarda ki emoji yapılarıyla günümüzde ki emoji yapıları ne kadar farklıysa sadece bir web tarayıcı kullanarak yapılan chat işlemleri ile zamana uyum sağlayan chat sitelerinin uygulamaları arasında da farklılık olduğu açıktır. Anonim bir şekilde kontrollü olarak sohbet etmek günümüzde sadece bilgisayara bağlı bir işlem olmaktan çok uzaklaştı. Cep telefonu uygulamaları ile mobil bir şekilde hem tablet hem de telefonun bulunduğu her yerden internete bağlanma olanağına rahatlıkla erişebiliyoruz. Bu da gelecekte sohbet kurallarının baştan yazılması şeklinde bir sürecin devamıdır.

İletişim ve Chat İkilemi

İnsanlar her zaman için birbirlerini açık açık gördükleri bir şekilde iletişim kurmak istemezler. Aslına bakarsanız chat sitelerinin beslendiği temel noktanın bu olduğunu da bilmemiz gerekmektedir. İnsanlar daha çok birbirleri ile iletişim kurdukları sırada kendilerini özgürce ifade etmek isterler. Kendileri ile baş başa kaldıklarında sadece klavyeden kendilerini ifade ettikleri bir iletişim metodunun ön plana çıkması da ciddi anlamda chat seçeneğinin kaliteli ve ayrıcalıklı bir şekilde yerine getirilmesi için yeterli olacaktır. Bu da chat konusunda günümüzde olduğu gibi yakın gelecekte de pek çok kaliteli web sitesinin ön plana çıkması şeklinde yorumlanabilecek bir süreçtir.

Sonuç Olarak

Şimdi pek chat sitesi olmadığını düşündüğünüzü biliyorum. Evet eskisi kadar insanların birbirleriyle iletişim kuracakları chat sitesi kalmadı. Aslına bakarsanız hala işini harika bir şekilde yapan pek çok adres bulunuyor. Yalnız bu adresler yerine açılan kalabalıkların azaldığını görmek mümkün oluyor. Başka bir deyiş ile bir dönemin modası artık sadece chat yapmak için gelen insanlara kendi yerlerini bırakmaya başladı. Özetle geleceğimiz için çok farklı seçeneklerden bahsetmemiz yanlış olmayacaksa chat sitelerinin geleceği için de aynı cümleleri tekrar etmek yanlış olmayacaktır.

 

Yorum yapın