Biyoyakıtla Uçan İlk Uçak

0
98
views

Bilindiği gibi fosil kaynakların ömürleri tükenmeye yüz tutmuş durumda ve dünya genelinde insanlar sahip oldukları bu enerji kaynaklarını hızla tüketiyorlar. Fakat kendi konforlarından  hiç vazgeçmeye niyeti olmayan insanlığın yeni enerji kaynaklarını bulması gerekiyor. Zaten bütün devletlerde bu tür araştırmalara hız verilmiş durumda…

 İlk Yakıtı Boeing Kullandı

 Boeing 787 Dreamliner uçak tuzlu su bazlı biyoyakıt kullanarak çalıştırıldı ve hibrit bir karışım sonucu elde edilen yakıt, general elektrik firmasının ürettiği motorlar ile donatılan bu uçağı uçurmayı başardı. Biyoyakıtla uçuş gerçekleştiren bu uçağın güvenli bir şekilde saatlerce havada kaldığı belirtiliyor. Amsterdam’dan havalanan uçak sabah 9’dan saat 14’e kadar uçuşunu güvenle sürdürdü. Böylece biyoyakıt ve gaz yağı karışımı ile yeni bir yakıtın uçaklarda kullanılabileceği gösterilmiş oldu. Entegre deniz suyu enerji ve tarım sistemi isimli ISEAS şirketinin yoğun çalışmaları sonucu böyle bir proje geliştirildi.

Temiz enerji kullanımında biyoyakıtlarla uçakların uçması küresel ısınma sorununu hafifletebilir veya geciktirebilir. Sera etkisini ve zararlı gazların atmosferde bir tabaka oluşturmasını önleyebilir. Hali hazırda kullanılan uçak yakıtlarında C- karo oranı yüksek olduğundan yarı yanmış zararlı gazlar salınıyor. NO2 , CO ve CO2 gibi zararlı gazların atmosfere salınması dünyadaki tüm düzeni bozuyor.

 Fosil yakıtlar çok uzun sürmeyen bir süreçte sanayileşme ve endüstrileşme alanında kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran yakıtları olmakla beraber dünyamızı hızlı bir şekilde kirletiyor. Bu kirlilik dünyanın bütün düzenini alt üst edecek kadar tehlikeli seviyelere ulaşmadan tedbir almak gerekiyor.

 Biyoyakıt üretiminde araştırmalarını devam ettiren şirket; biyoyakıt ve kerosin karışımından elde edilen hibrit yakıtın kullanılmasının emisyonları azaltacağını savunuyor. Bu da çok olumlu bir gelişmedir. Bir an önce kendi kendine yenilenebilen, doğaya zarar vermeyen yeşil enerji kaynaklarının kullanılması ve fosil yakıtların terk edilmedi gerekiyor. Kalabalıklaşan dünyada her geçen gün yeni araçların ve taşıma araçlarının üretilmesi, atmosferimizi daha da kirletiyor. Yaşanacak başka bir gezegen olmadığına göre, tüm dünya devletlerinin birincil önceliği, yeşil enerji kaynaklarını geliştirmek olmalıdır. Nefes alamadığımız bir dünyada yaşamaya imkan yok…

Önceki İçerikHayalet Robot Üretildi
Sonraki İçerikYapay Sinir Ağları Nedir
Çanakkale'de yaşıyorum. Yerel haber sitem de var. Lise yıllarından bu zamana kadar sürekli yazıyorum. Bildiğim konular hakkında güncel yazılar yazıyorum. Ekonomi, teknoloji ve bilim hakkında makale yazıyorum.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here