Akıllı Telefonlar Canon İçin En Büyük Zarar

0
87
views

Son yıllarda gelişen akıllı telefonlarda uygulanan üst düzey kamera kullanımları ile Canon gibi dünya devi markalar ekonomik zararlar ile karşılaşıyor.

Canon dünyanın bilinen en büyük fotoğraf makinesi, objektif ve lens üreticilerinden biri olarak çok yüksek kaliteli cihazlar ile dünya genelinde kullanılıyor. Bundan yaklaşık 10 sene öncesine kadar Canon cihazlar sayesinde sinema filmleri, televizyon dizileri dahi çekilmeye devam edilirken, günümüzde akıllı telefonlar Canon saltanatını yıkmaya başlıyor.

Bir Japon firması olan Canon, kamera ve fotoğraf makineleri sayesinde dünyanın en popüler markalarından biri olurken, akıllı telefonlarda gelişen kamera özellikleri Canon için büyük bir ekonomik zarar sağlıyor. Bu duruma bağlı olarak Canon CEO’su tarafından yapılan açıklamayla firmanın akıllı telefon piyasasının büyümesi ile 2021 yılına kadar dijital fotoğraf makinesi pazarının küçültüleceği belirtiyor.

Son yıllarda bilhassa iPhone ve Samsung gibi markalar ile çok yüksek teknolojilere ulaşan akıllı telefon kameraları sayesinde artık film çekilecek kadar kaliteler elde edilebiliyor. Özellikle markaların amiral gemisi telefonları kamera konusunda birçok Canon dijital fotoğraf makinesinin daha üstüne çıkabiliyor.

Fotoğraf Makinesi Pazarı Küçülecek

Canon tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılına kadar akıllı telefonlar nedeniyle fotoğraf makinesi pazarında %50 gibi bir küçülme olması bekleniyor. Canon CEO’su Fuijo Mitarai; insanların artık dijital fotoğraf makineleri kullanmak yerine akıllı telefonlar kullanarak fotoğraf ve video çekimi yaptığını ve bu durumun dijital makine pazarına gittikçe küçülttüğünü ifade ediyor.

Özellikle Canon gibi birçok farklı dijital fotoğraf makinesi üreticisi son yıllarda aynasız modeller üretmeyi tercih etmeye başlarken, Mitarai bu durumun da sadece pazarda çeşitlilik yaratmak için tercih edildiğini belirtiyor. Akıllı telefon pazarında en yüksek gelişmeler yaşanması ile birlikte son yıllarda Canon markası için satışların %10 gibi bir düşüş yaşadığı ifade ediliyor. Bu duruma karşılık olarak bir telafi çalışması yapılması amacıyla kişisel kullanıcılardan çok kurumsal ve endüstriyel kullanıcılara yönelerek farklı ürünler ve sistemler sunmaya çalışıldığı görülüyor.

Son yıllarda akıllı telefonların sadece dijital fotoğraf makineleri yerine değil birçok sistemin yerine geçmeye başlıyor. Hesap makineleri, harita kullanımı, pusula, müzik çalarlar ve ses kayıt cihazları giderek unutulmaya başlandı. Hatta akıllı telefonların televizyonlar ve oyun konsolları gibi tüm cihazların yerine geçmesi ile birçok profesyonel teknoloji devi Canon markası ile aynı kaderi yaşamaya mahkum kalıyor.

Önceki İçerik2020 Yılında Apple iPhone’larda 3D Kamera Kullanabilir
Sonraki İçerikAndroid Q’da Uygulamaların Eski Sürümüne Geri Dönebileceğiz
12 yaşında okul dergisinde yazmam ile başlayan yazarlık ve editörlük yolculuğum üniversite yıllarında profesyonel halini almış bulunuyor. 2012 Ocak ayından bu yana yazarlık yapmaktayım. İki blog bir kitap ve ikisi basılı olmak üzere iki dergide yazarlık yaptım.Özellikle alanım olan teknoloji ve bilim üzerine yazmaktan keyif alsam da konularımın dışında da toplam 100'e yakın içerik ürettim. Ayrıca ekip yöneticisi ve birim editörü olarak çalışmalar yaptım.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here